• rss
  • Twitter
  • youtube
  • Facebook:
  • Google Plus:

Obserwuj nas:

Yaris Verso (2000-2005)

Yaris Verso (2000-2005)

Ceny od 14 do 25 tys. zł

Brak sukcesów Yarisa Verso na europejskim rynku można złożyć na karb jego niezbyt proporcjonalnego wyglądu. Szkoda, bo jest to auto, które potrafi mile zaskoczyć.

W Japonii – prawdziwy bestseller, z tym że pod zmienioną nazwą Toyota Funcargo. W Europie – pojazd nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem. Niesłusznie, ponieważ jego walory praktyczne są wyjątkowe, jak na tak małe nadwozie. Toyota Yaris Verso to prawdziwy minivan o nietypowej budowie wnętrza. W większości małych vanów mamy do czynienia z przednimi fotelami, tylną kanapą na lekkim podwyższeniu i zagłębionym bagażnikiem. Yaris Verso ma natomiast całkowicie płaską podłogę, jak auto dostawcze, a do niej umocowane są fotele. Dostęp do dużego, 390-litrowego bagażnika ułatwiają otwierane na bok drzwi. Dodajmy, że są otwierane na prawą stronę, co często bywa krytykowane – ale głównie przez osoby, które same z takiego rozwiązania nigdy nie korzystały. Ciekawostkę stanowi możliwość otwierania drzwi bagażnika od środka.

Dość nietypowo wygląda drugi rząd foteli: dwa skrajne są pełnowymiarowe, a pośrodku znajduje się niewielka, dość niewygodna „dostawka”. Wszystkie fotele można zdemontować. Miejsca jest mnóstwo w obu rzędach siedzeń – znacznie więcej, niż wskazywałyby na to niewielkie wymiary zewnętrzne tego auta.
Podobieństwo do „standardowego” Yarisa ujawnia się zwłaszcza we wnętrzu: z wyjątkiem zmienionych nawiewów, deska rozdzielcza jest identyczna. Niektórym trudno przyzwyczaić się do całkowitego braku klasycznych wskaźników przed kierowcą – wszystkie informacje wyświetlane są w głębokim tunelu ponad konsolą środkową. Jakość plastików nie zachwyca – są podatne na porysowania, co stanowi stały problem Toyoty, nie tylko Yarisa Verso. Za to nasycenie wnętrza schowkami budzi zachwyt: nie dość, że przed pasażerem znajdują się dwa duże pojemniki na drobiazgi, to jeszcze praktyczną półkę umieszczono nad przednią szybą, jak w dostawczych kombivanach. Schowki bez zamknięcia otaczają także konsolę środkową.

Pod maską pracują dokładnie te same jednostki co w Yarisie, z wyłączeniem 1.0, który został uznany za zbyt słaby do tego auta. Niezależnie, czy wybierzemy model 1.3 VVT-i, czy 1.5 VVT-i – będziemy zadowoleni z niskiego spalania, dobrego przyspieszenia i dość cichej pracy. Silniki te mają łańcuch rozrządu, który rzadko hałasuje (tylko w autach z początku produkcji).

Nie polecamy jednak montażu LPG: jak mówią mechanicy, instalację gazową do Toyoty można założyć i zestroić dobrze, ale nie da się udzielić żadnej gwarancji, że będzie ona długo działała bez problemów. W egzemplarzach już wyposażonych w LPG trzeba brać pod uwagę konieczność wymiany gniazd zaworowych. Alternatywą jest 75-konny diesel 1.4, który pracuje niezwykle kulturalnie, ma łańcuch rozrządu, ale nie ma dwumasowego koła zamachowego, co obniża koszty jego eksploatacji. Niestety, importerzy indywidualni, znając upodobanie rodzimych klientów do diesli, sprowadzają Yarisy Verso 1.4 D-4D nawet w najgorszym stanie. Szansa na zadbanego Yarisa Verso z dieslem jest zatem niewielka.
Jeśli chodzi o elementy blacharskie, podobieństwo do zwykłego Yarisa okazuje się złudne. Nie da się dopasować praktycznie żadnego elementu – nawet bardzo podobny zderzak przedni od Yarisa nijak nie pasuje do Verso. Można ratować się przede wszystkim elementami używanymi, bo oferta w hurtowniach jest bardzo skromna. Nieliczne sklepy sprowadzające części wprost z Japonii dysponują pojedynczymi sztukami elementów poszycia nadwozia. Natomiast zawieszenie, proste i niezawodne (McPherson/belka skrętna) żadnych problemów nie sprawia.

Przypominamy, że Yarisa Verso, w przeciwieństwie do większości „zwykłych” Yarisów, wytwarzano wyłącznie w Japonii, a nie we Francji. W 2003 r. dokonano drobnego liftingu nadwozia – zmieniły się przednie lampy (otrzymały niewielką „łezkę”, mniejszą niż w Yarisie), przeprojektowano także środkową konsolę na której pojawiły się srebrne wstawki, ale gama silników pozostała bez zmian.

Najtańsze, sprowadzone Yarisy Verso kosztują 13-14 tys. zł. Egzemplarze z ostatniego roku produkcji wyposażone w silnik Diesla osiągają ceny na poziomie 22-24 tys. zł, ale są to raczej ceny wywoławcze, a sprzedawcy bywają często skłonni do negocjacji. Okazuje się bowiem, że łatwiej sprzedać zwykłego Yarisa niż nietypowego Verso. Niewielki procent rynkowej oferty stanowią samochody kupione w polskim salonie – przeważają pojazdy sprowadzone z Niemiec lub krajów skandynawskich. Praktycznie wszystkie mają klimatyzację.

Yaris Verso zniknął z polskiego rynku w 2005 r. Jego następca, model Ractis, był produkowany tylko na rynek japoński. Kolejny mikrovan – Verso-S – trafił wprawdzie do Polski, ale nie jest już tak oryginalny i nietypowy jak Yaris Verso. Paradoksalnie, może to przyczynić się do jego większego sukcesu. Rodzimi klienci z dużym dystansem traktują auta odbiegające od powszechnie przyjętych schematów. Jeśli już przekonamy się do Yarisa Verso, odwdzięczy się on nam bardzo wysokim poziomem niezawodności. Zadbane egzemplarze nie psują się w ogóle.

Typowe usterki:
- porysowane lub popękane plastiki we wnętrzu
- zgrzytające biegi, trudności z włączeniem biegu wstecznego (przyczyną jest uporczywe zaniedbywanie wymiany oleju w skrzyni)
- uszkodzenia głowic w samochodach z LPG, wypalone gniazda zaworów

Plusy:
- bardzo praktyczne i pojemne wnętrze
- niskie zużycie paliwa
- bardzo wysoki poziom niezawodności

Minusy:
- niewielki wybór na rynku wtórnym
- drogie części oryginalne, brak zamienników nadwozia
- materiały wykończeniowe nie zachwycają

Ceny części
Wahacz przedni 271 zł
Amortyzator przedni 353 zł
Rozrząd kompletny niewymienny
Klocki hamulcowe przednie 146 zł
Tarcze hamulcowe przednie 315 zł
Sprzęgło kompletne 555 zł
Reflektor przedni 570 zł (uwaga, trudna dostępność)

Historia modelu:
2000: rozpoczęcie sprzedaży w Europie i Japonii
2002: wersja z silnikiem Diesla
2003: niewielki lifting, zmieniony przód i konsola środkowa
2005: zakończenie produkcji.

Dane techniczne:

Silnik

1.3 VVT-i

1.5 VVT-i

1.4 D-4D

zasilanie

benzynowy

benzynowy

turbodiesel

poj. skok.

1299 cm3

1497 cm3

1364 cm3

układ/zawory

R4/16

R4/16

R4/8

moc maks.

86 KM

105 KM

75 KM

moment obr.

122 Nm

143 Nm

170 Nm

0-100 km/h

12,7 s

11,3 s

13,8 s

prędk. maks.

165 km/h

175 km/h

160 km/h

 

Wymiary:
Długość: 386 cm
Szerokość: 169 cm
Wysokość: 168 cm
Rozstaw osi: 250 cm
Pojemność bagażnika: 390-1930 l

Opinie użytkowników (0)

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.

Anuluj Wysyłam komentarz...