• rss
  • Twitter
  • youtube
  • Facebook:
  • Google Plus:

Obserwuj nas:

60 lat Land Cruisera (1951-2011)

Podobnie jak w przypadku wielu wielkich biografii, tak przy narodzinach Land Cruisera, uznawanego dzisiaj za jedną z legend off-roadu, przypadek maczał swoje palce. Bo jak inaczej określić sytuację, kiedy inspiracja do budowania nowego rodzaju pojazdu pojawia się wskutek znaleziska poczynionego przez żołnierzy przeczesujących opuszczone przez wroga podczas wojny tereny. Tak było w 1941 roku, kiedy podczas okupacji Filipin Japończycy odnaleźli porzuconego przez Aliantów Jeepa, a konkretnie model American Bantam Mk II. Pozostawiony przez US Army pojazd stanowił efekt realizacji rządowego zamówienia dla amerykańskich sił zbrojnych. W ramach zamówienia American Bantam Motorcar Company wyprodukował półtora tysiąca takich pojazdów. Projekt Bantama oparto o specyfikację, w której US Army zamawiało: „pojazd z napędem na cztery koła zdolny do przewozu ludzi i ładunków, wykonania zwiadu i służby w roli centrum dowodzenia, oznaczony jako ciężarowy pojazd 4x4 o nośności 1/4 tony”.

Jeep BJ (początki)

Toyocie zlecono zbudowanie 100 pojazdów opartych o specyfikacje Land Rovera i Jeepa Willysa, które miały służyć w Korei. Rezultatem tego zamówienia było auto oznaczone symbolem BJ.

Seria J2

Land Cruiser typu BJ spełnił rolę koła zamachowego, nakręcającego sprzedaż samochodów Toyoty na rodzimym rynku. Właśnie dlatego, w 1955 roku, do modelu Land Cruiser BJ dołączył pojazd serii J2.

Seria J4

Na zewnątrz niewiele się zmieniło, ale wprowadzono zmiany w technologii produkcji - m.in. zastosowano nowe prasy do stalowych elementów poszycia samochodu, co wymusiło modernizację ich montażu.

Seria J5 (Station Wagon)

W roku 1967 model FJ45V zastąpiono FJ55V z rozstawem osi 2 700 mm, który rozpoczął nową rodzinę Land Cruiserów – Station Wagon. Pojazd dedykowany był zarówno do codziennej jazdy, jak i do turystyki 4x4.

Seria J6 (Station Wagon)

Prace nad następcą serii J5 rozpoczęto w 1976 roku. Aby skutecznie konkurować na rynku amerykańskim, japońskie auto musiało zaproponować coś więcej niż modele konkurencji i dużo więcej niż oferował FJ55V.

Seria J7 (Heavy Duty i Light Duty)

Rok 1984 był rokiem przełomowym. Wraz z narodzinami serii J7 dobiegła końca trwająca 29 lat (licząc wraz z serią J2) era niezmiennej „czterdziestki”.

Seria J8

Niespotykana w innych samochodach kombinacja solidności budowy i trakcji w terenie, w połączeniu z komfortem jazdy, przesądziły o doskonałym przyjęciu nowego modelu.

Seria J9

Zapotrzebowanie na przyjazne użytkownikom samochody z 4x4 spowodowało rozwój rynku osobowych terenówek. Mitsubishi Pajero okazał się groźnym rywalem dla Toyoty, która w krótkim czasie odpowiedziała serią 90 Prado.

Seria J10

Seria J8 była u szczytu popularności, gdy Toyota pokazała następcę – model J10. Nowe auto było kolejnym przełomem w historii Land Cruiserów i od początku stanowiło nieodpartą pokusę dla wielbicieli tych samochodów.

Seria J12

Kiedy nowy model zastępował w 2002 roku wysłużoną serię J9, stało się jasne, że nowe Prado będzie kontynuacją rozpoczętej sześć lat wcześniej gamy.

Seria J20 (Land Cruiser V8) (Station Wagon)

Następcą modelu J10 został Land Cruiser J20, nazywany tak od zastosowanych w nim silników  V8 – benzynowym i diesla. 

Seria J15 (Land Cruiser 150)

Land Cruiser 150 urósł tylko minimalnie, ale w jego nadwoziu poczyniono wiele ulepszeń aerodynamicznych -współczynnik oporu powietrza najnowszego modelu wynosi zaledwie 0.35.

60 lat napędu 4x4

Toyota rozpoczęła pracę nad produkcją samochodów terenowych już w czasie II Wojny Światowej. Jednak pierwsze prototypy pojazdu z napędem 4x4 opuściły fabrykę dopiero w styczniu 1951 roku.

Galerie

Specjalnie dla was przygotowaliśmy kilka interesujących galerii. Część z nich to rozszerzenie materiałów z Toyota News.

Land Cruisery w Dakarze

Oglądając relacje telewizyjne można odnieść wrażenie, że tylko fabryczne zespoły Mitsubishi, Volkswagena czy BMW startują w najtrudniejszym rajdzie terenowym świata.

Wideo

Odwiedźcie koniecznie kanał FanKlubToyota na Youtube. Tam znajdziecie wiele interesujących filmów, także o Land Cruiserach.