• rss
  • Twitter
  • youtube
  • Facebook:
  • Google Plus:

Obserwuj nas:

Dakar 2013: Konferencja prasowa Adama Małysza

r.

Wczoraj w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Adama Małysza i Rafała Martona - najlepszej polskiej samochodowej ekipy tegorocznego Rajdu Dakar. Nasi reprezentanci zajęli piętnaste miejsce w klasyfikacji generalnej. W osiągnięciu tego sukcesu, jak sami mówią, pomógł im niezawodny samochód - Toyota Hilux Overdrive.

konferencja fot toyota

Zespół przez cały rajd jechał bardzo rozważnie, dziewięć razy kończąc etap w czołowej dwudziestce, trzy razy w piętnastce. Najlepszym wynikiem pozostaje 13. lokata na etapie La Rioja – Fiambala, jednym z najtrudniejszych w Dakarze.

Oprócz Adama Małysza i Rafała Martona, w spotkaniu udział wzięli również: Jacek Pawlak - Prezydent Toyota Motor Poland, Robert Mularczyk - PR Manager Toyota Motor Poland, Andrzej Witkowski - Prezes Polskiego Związku Motorowego oraz Grzegorz Wachowicz - Dyrektor Handlowy i Marketingu firmy Sony.

Przedstawiciele sponsorów i branży motorowej nie kryli radości z faktu, że ekipa Małysz/Marton tak dobrze radziła sobie podczas najtrudniejszego rajdu świata. Tym bardziej, że dla Orła z Wisły był to dopiero drugi start w tej imprezie.

- Start w poprzednim Dakarze miał być dla mnie przygodą, tym razem zamierzałem się trochę pościgać. Udało się! Naszym celem było wejście do grupy dwudziestu najlepszych ekip na Dakarze. W najśmielszych marzeniach nie myślałem o zdobyciu piętnastego miejsca w klasyfikacji generalnej, bo w tym rajdzie nie można być niczego pewnym. Odcinki specjalne potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Myślę, że w osiągnięciu dobrego miejsca pomógł nam samochód – Toyota Hilux Overdrive, który okazał się niezawodny - mówi Adam Małysz.

- Podczas naszego pierwszego startu na prologu, który miał piętnaście kilometrów, gdzie startuje się co minutę i kiedy po kilku kilometrach wyprzedziliśmy jeden samochód, powiedziałem do Rafała tylko takie słowa: „jak to zapiernicza". Dla mnie to był szok, przeskoczenie do takiego samochodu, którym jechaliśmy w tym roku – dodał Adam Małysz.

Utytułowany skoczek narciarski, a dziś kierowca rajdowy nie szczędził również słów uznania dla swojego pilota, który pomógł mu w osiągnięciu piętnastego miejsca na Dakarze.

- Trzeba jechać dobrym tempem i mieć takiego pilota, jakim jest Rafał, który się nie myli. Choć wiem, że chwilami mogłem jechać jeszcze szybciej, to Rafał mnie hamował, ale to dobrze, bo nie chcieliśmy nadmiernie ryzykować. Nie ukrywam, że z tego powodu dwa-trzy razy pokłóciliśmy się, ale po kilku minutach emocje opadały.

Podczas spotkania pilot Rafał Marton wyjawił, że to nie koniec wspólnej pracy z Adamem Małyszem. Zapowiedział wspólne starty w rajdach w sezonie 2013, będących przygotowaniami do przyszłorocznego Rajdu Dakar.

- Na początku grudnia bardziej wierzyłem w tę dwudziestkę niż czwartego i piątego stycznia, kiedy patrzyłem, ile świetnych samochodów i ilu świetnych kierowców zdecydowało się na start. Niektórzy powrócili po kilku latach przerwy - mówił Rafał Marton. - Jak zacząłem to kalkulować, pojawi! ły się pewne obawy. Przestraszyłem się, że te nasze deklaracje poczyni one przed wyjazdem będą ciężkie do zrealizowania. Na szczęście moje obawy minęły dość szybko, bo już po prologu.

- Prolog był dla mnie sporym zaskoczeniem, ponieważ to był pierwszy odcinek specjalny na zawodach, który pokonywaliśmy tym samochodem. Obawiałem się, że stres w połączeniu z brakiem doświadczenia w tym samochodzie spowoduje, że Adam będzie szukał tej prędkości. Okazało się, że to ja szukałem sposobu, aby go trochę opanować, aby zwolnił, ponieważ jechaliśmy bardzo odważnie i szybko. Chyba nawet w trakcie rajdu miał kilka razy do mnie pretensje, że go zwalniam, ale to było tempo, na które zdecydowaliśmy się wspólnie. Dziękuję Adamowi, że mnie posłuchał i zdjął trochę nogę z gazu, co pozwoliło nam dojechać na naprawdę świetnym miejscu, a do tego bezpiecznie. Każdy dzień tego rajdu przejechaliśmy bez zbędnego ryzyka.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież