• rss
  • Twitter
  • youtube
  • Facebook:
  • Google Plus:

Obserwuj nas:

Prius + w Polsce w 2013 roku

r.

W 2013 roku na polskim rynku zadebiutuje model Prius+: bezprecedensowy, siedmioosobowy mini-van wyposażony w pełni hybrydowy napęd, oparty na najpopularniejszym samochodzie hybrydowym koncernu. Prius+ będzie piątym modelem Toyoty z napędem hybrydowym dostępnym w Polsce.

Prius+ 2013

Prius+ jest pierwszym w Europie samochodem łączącym przestrzeń i wszechstronność siedmiomiejscowego nadwozia z zaletami napędu hybrydowego.

Prius+ to całkowicie nowy projekt Toyoty. Zachowuje jednak wiele cech wspólnych ze znanym od 2009 roku Priusem trzeciej generacji. Opływowe linie nadwozia przypominają charakterystyczną klinowatą bryłę Priusa, zapewniając modelowi Prius+ znakomity współczynnik oporu powietrza Cx 0,28.

Pod kątem aerodynamiki opracowano zarówno trapezoidalny przód z ostro zarysowanymi reflektorami i minimalizującymi zawirowania narożnikami, jak i tył ze spojlerem dachowym, umieszczonym nad otwieranymi ku górze, szerokimi drzwiami bagażnika.

Siedmioosobowe wnętrze i obszerny bagażnik
Jak sama nazwa wskazuje, Prius+ wyróżnia się przestronnością wnętrza. Jest o 155 mm dłuższy, o 30 mm szerszy i o 85 mm wyższy od Priusa trzeciej generacji. Przy rozstawie osi zwiększonym o 80 mm, wewnątrz kabiny umieszczono trzy rzędy pełnowymiarowych foteli. Dzięki większej długości nadwozia i rozstawowi osi, tylne drzwi otrzymały większy rozmiar, przez co zajmowanie miejsca na tylnych rzędach foteli lub mocowanie fotelika dziecięcego wewnątrz auta jest niezwykle wygodne.

Zaprojektowane od podstaw wnętrze łączy wygodę z estetyką. Wrażenie przestronności podkreśla logicznie zaprojektowana tablica przyrządów i uporządkowana centralna konsola, oraz panoramiczne okno dachowe. Jest ono wykonane ze specjalnego tworzywa, dzięki czemu przy masie mniejszej o 40% wyróżnia się lepszymi niż dotąd własnościami cieplnymi. Okno dachowe wyposażone jest w roletę, która zamyka się samoczynnie po zamknięciu samochodu, chroniąc wnętrze przed przegrzaniem podczas postoju w upalne dni.

Drugi rząd siedzeń tworzą trzy oddzielne fotele ze składanymi oparciami. Oparcie kanapy trzeciego rzędu składa się w stosunku 50:50. Dzięki umieszczeniu kolejnych rzędów foteli o 45 mm wyżej w stosunku do poprzednich, pasażerowie mają doskonałą widoczność do przodu, a jednocześnie odpowiednią ilość miejsca dla nóg i nad głowami.

Nawet przy komplecie pasażerów, na bagaże wciąż pozostaje przestrzeń o pojemności 200 litrów. Po złożeniu tylnego rzędu foteli przestrzeń bagażowa rośnie do 505 litrów. Drzwi bagażnika mają 1105 mm szerokości – aż o 95 mm więcej, niż w standardowym Priusie – co ogromnie ułatwia załadunek i wyładunek bagaży.

Możliwość zainstalowania trzeciego rzędu foteli uzyskano dzięki zastosowaniu akumulatorów litowo-jonowych, umieszczonych wewnątrz centralnej konsoli, między przednimi fotelami.

Najbardziej efektywny napęd hybrydowy
Prius+ wykorzystuje jednostkę napędową Toyota Hybrid Synergy Drive najnowszej generacji, z pracującym w cyklu Atkinsona silnikiem benzynowym o pojemności 1,8 litra i mocy 73 kW oraz silnikami elektrycznymi o mocy 60 kW. Całkowita moc układu to 136 KM, dzięki czemu Prius+ przyspiesza od 0 do 100 km/h w 11,8 s i osiąga prędkość maksymalną 170 km/h. Przy znakomitej aerodynamice i niewielkiej masie pojazdu, w pełni hybrydowy napęd daje zużycie paliwa na poziomie zaledwie 4,3 l na 100 km i emisję CO2 jedynie 99 g/m.

W porównaniu do regularnej wersji Priusa, zmienione zostały przełożenia Priusa+, dzięki czemu mini van o większym nadwoziu i masie zachowuje osiągi modelu kompaktowego.

Tak jak standardowy Prius, Prius+ pozwala przełączyć napęd ręcznie w jeden z trzech trybów: całkowicie elektryczny EV z zasięgiem do 2 km, ekonomiczny ECO i dynamiczny POWER. Standardowym elementem układu hybrydowego jest automatyczna skrzynia biegów.

Kompletnie wyposażony i multimedialny
Do wyposażenia standardowego (Luna) Priusa+ należy 7 poduszek powietrznych w tym kolanowa kierowcy, felgi aluminiowe, system bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdu, kamera cofania, czujnik deszczu, czy klimatyzacja automatyczna. Wśród wyposażenia opcjonalnego (wersje Sol, Prestige) znajduje się wyświetlacz projekcyjny head up display (HUD), reflektory LED, aktywny tempomat Adaptive Cruise Control, aktywny system bezpieczeństwa Pre-Crash Safety System, czy najwyższej jakości system audio JBL.

Podobnie jak inne wersje nowej generacji Priusa, Prius+ oferowany jest z zaawansowanymi systemami multimedialnymi i nawigacyjnymi, wyposażonymi w ekrany dotykowe – standardowym Toyota Touch, zaawansowanym Toyota Touch & Go Plus oraz najbardziej rozbudowanym Toyota Touch Pro.

Model Prius+ zadebiutuje na polskim rynku w 2013 roku. Cena startowa za kompletnie wyposażony samochód będzie wynosiła 129 900 zł. Zamówienia można składać od września 2012 roku.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież