• rss
  • Twitter
  • youtube
  • Facebook:
  • Google Plus:

Obserwuj nas:

Podsumowanie 24h Le Mans 2012

r.

Obie Toyoty TS030 HYBRID odpadły z wyścigu 24h Le Mans. Jednak honoru Toyoty obroniła ekipa Rebellion.

2012-Toyota-TS030-LeMans

24h Le Mans okazało się mordercze dla ekipy Toyoty. Sam wyścig zaczął się dosyć spokojnie i wydawało się, że przebiega po myśli Toyoty. Wszystkie wizyty w boksach były planowane i obyło się bez żadnych przygód.

Po 6ciu godzinach wyścigu, kierujący autem nr 7 Nicolas Lapierre wyprzedził znajdujące się na 1 miejscu Audi i tym samym objął prowadzenie w Le Mans. Radość niestety nie trwała długo – dosłownie kilkanaście sekund później, prowadzący samochód nr 8 Anthony Davidson zderzył się z dublowanym przez niego Ferrari i całkowicie rozbił Toyotę TS030 HYBRID. Wypadek był bardzo poważny, Anthony wylądował w szpitalu ze złamaniem kompresyjnym kręgosłupa.

Zaraz po wypadku rozpoczął się okres neutralizacji – bolidy ustawiły się za samochodami bezpieczeństwa, a podczas zjazdu do boksów Toyota nr 7 straciła prowadzenie.

Po blisko półtorej godzinie nastąpiło wznowienie wyścigu. Gdy tylko Safety Car'y znalazły się poza torem, rozpoczęło się prawdziwe ściganie. W tym momencie, próbując wyprzedzić Nissana Delta Wing, Kazuki Nakajima uderza w przód Nissana i posyła go na ścianę. Jednocześnie uszkadza tył Toyoty i zjeżdża do boksów.

Mimo, że uszkodzenia na pierwszy rzut oka wyglądały na niegroźne (opona i tylna część nadwozia), rozpoczęły długą serię awarii i wizyt w boksach. W końcu, po 10:30 godzinach wyścigu Toyota zjechała do garażu z uszkodzonym silnikiem. Ekipa zdecydowała się wycofać auto nr 7 z wyścigu.

Dużo lepiej poradził sobie zespół Rebellion Racing wystawiający dwa samochody napędzane benzynowym silnikiem Toyoty (3,4 litra V8). Auto z numerem 12 (Neel Jani, Nico Prost, Nick Haidfeld) zameldowało się na mecie na doskonałym 4 miejscu (11 okrążeń straty do zwycięskiego Audi), pokonując jedno Audi i jednocześnie będąc pierwszym samochodem z silnikiem benzynowym.

Drugie auto Rebellion, nr 13 (Andrea Belicchi, Harold Primat, Jeroen Blekemoen) miało pewne problem techniczne i zakończyło wyścig Le Mans na 11 miejscu (strata 28 okrążeń do zwycięzcy).

Wyniki:

1 [1] AUDI R18 E-TRON QUATTRO LOTTERER A. AUDI SPORT TEAM JOEST

2 [2] AUDI R18 E-TRON QUATTRO KRISTENSEN T. AUDI SPORT TEAM JOEST

3 [4] AUDI R18 ULTRA ROCKENFELLER M. AUDI SPORT NORTH AMERICA

4 [12] LOLA B12/60 COUPE - TOYOTA PROST N. REBELLION RACING

5 [3] AUDI R18 ULTRA DUVAL L. AUDI SPORT TEAM JOEST

6 [22] HPD ARX 03A - HONDA DUMBRECK P. JRM M

7 [44] HPD ARX 03B - HONDA DALZIEL R. STARWORKS MOTORSPORT

8 [46] ORECA 03-NISSAN BECHE M. THIRIET BY TDS RACING

9 [49] ORECA 03-NISSAN PEREZ COMPANC L. PECOM RACING

10 [26] ORECA 03-NISSAN RAGUES P. SIGNATECH NISSAN

11 [13] LOLA B12/60 COUPE - TOYOTA BELICCHI A. REBELLION RACING

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież