• rss
  • Twitter
  • youtube
  • Facebook:
  • Google Plus:

Obserwuj nas:

Yaris Hybrid - pierwsza jazda

r.

Choć pierwsze egzemplarze Toyoty Yaris w wersji hybrydowej już od dwóch tygodni poruszały się po polskich drogach, oficjalna prezentacja odbyła się w dniach 4-5 czerwca w Amsterdamie.

Yaris hybrid Amsterdam

Przyspieszenie terminu wprowadzenia auta na polski rynek wiązała się z chęcią uniknięcia kolizji z terminem rozpoczęcia Euro 2012. W ten sposób Polska stała się pierwszym rynkiem, na który trafił hybrydowy Yaris.

Z zewnątrz od standardowego Yarisa model Hybrid odróżniają tylko detale, takie jak inne lampy tylne czy znaczki z niebieskim tłem. Pod maską znalazł się typowy dla Toyoty napęd hybrydowy z silnikiem elektrycznym i spalinowym, jednak został on zmodernizowany w stosunku do tego, który pracuje w Aurisie czy Priusie. Jest lżejszy, mniejszy, a silnik benzynowy ma pojemność 1,5 zamiast 1,8 litra. Najciekawsze jest jednak to, że w odróżnieniu od Aurisa, w Yarisie montaż napędu hybrydowego nie zmniejszył pojemności bagażnika, ponieważ baterie udało się ukryć pod tylną kanapą. Łączna moc układu wynosi 100 KM. Obiecywane przez producenta spalanie na poziomie 3,5 l/100 km okazało się niemożliwe do osiągnięcia podczas jazd testowych. Realne zużycie ukształtowało się na poziomie 4,4-4,9 l/100 km.

Cena nowego Yarisa w wersji hybrydowej wynosi 65 100 zł. W standardzie znalazła się dwustrefowa klimatyzacja i kompletne wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa.

Yaris z napędem hybrydowym wynagradza kierowców jeżdżących delikatnie i spokojnie. Ponad 1/3 dystansu można pokonać w trybie elektrycznym. Należy jednak pogodzić się z tym, że przyspieszenie jest słabe (zwłaszcza wyprzedzanie stanowi dużą trudność), a hamulce pracują niezbyt płynnie ze względu na układ ładujący baterię podczas hamowania. Lepiej też zbyt szybko nie skręcać - spora masa Yarisa jest mocno wyczuwalna. Jednak gdy pozbyć się sportowych aspiracji, jazda Yarisem jest niezwykle przyjemna, cicha i wręcz kojąca.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież