• rss
  • Twitter
  • youtube
  • Facebook:
  • Google Plus:

Obserwuj nas:

Prius C, czy Toyota Aqua?

r.

Coraz bliżej do premiery kolejnej hybrydy w gamie Toyoty – tym razem będzie to niewielki hatchback.

Toyota-Aqua-1

Zacznijmy od pewnych problemów z nazewnictwem. Wiemy już, że nowy hybrydowy hatchback będzie występował w USA pod nazwą Prius C, natomiast w Japonii to samo auto będzie nosiło nazwę Aqua. Jak będzie się nazywać w Europie? Jeszcze nie wiemy, ale na razie obstawiamy na Prius C.

Nowy hatchback będzie nieco mniejszy od oferowanego już hybrydowego Aurisa – wymiary Priusa C to 3995 mm długości, 1695 mm szerokości i 1445 mm wysokości. Auris jest mimo wszystko nieco większy (4245/1760/1510mm). Prius C natomiast jest minimalnie większy od nowego Yarisa.

Warto też wspomnieć o nowym silniku. O ile dotychczasowe hybrydy Toyoty napędzał silnik o pojemności 1.8 l, tak Prius C napędzany będzie mniejszym silnikiem o pojemności 1.5l.

Nie znamy jeszcze dokładnej specyfikacji Priusa C – z danych z rynku japońskiego wynika, że będzie to silnik benzynowy o mocy 74 KM (4800 obrotów) i momencie obrotowym 111 Nm przy 4800 obrotów. Do tego dochodzi silnik elektryczny o mocy 61 KM i momencie 169 Nm – całość powinna generować 100 KM.

Najciekawsze okazuje się oczywiście spalanie – według danych dla rynku amerykańskiego, Prius C w cyklu miejskim powinien zadowolić się spalaniem rzędu 4,7 litra na 100 km.

Samochód będzie miał swoją oficjalną premierę na Tokio Motor Show na początku grudnia. Do sprzedaży w Japonii trafi pod koniec 2011 roku. W USA rozpoczęcie sprzedaży planowane jest na wiosnę 2012 roku. Kiedy Prius C pojawi się w Europie? Niestety, tego jeszcze nie wiemy...

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież