• rss
  • Twitter
  • youtube
  • Facebook:
  • Google Plus:

Obserwuj nas:

Elektryczny RAV4

r.

Toyota i Tesla Motors potwierdziły, że ich wspólny projekt samochodu elektrycznego RAV4 EV (Electric Vehicle), będzie produkowany od początku 2012 roku w kanadyjskiej fabryce Toyota Motor Manufacturing Canada (TMMC) w Woodstock (Ontario).

rav4

 

„Połączone zespoły Toyoty i Tesli uzgodniły, że elektryczna RAV4 będzie powstawać na tej samej linii produkcyjnej co tradycyjna, benzynowa wersja RAV4. Pozwoli to uprościć proces produkcji i zagwarantuje najwyższy poziom kontroli jakości" - powiedział Ray Tanguay, prezes fabryki TMMC. W uroczystości ogłoszenia decyzji Toyoty i Tesli uczestniczyli przedstawiciele rządu Kanady.

„Uruchomienie już w przyszłym roku wspólnie z Teslą produkcji elektrycznej RAV4 potwierdza, że Toyota współpracuje z najbardziej innowacyjnymi firmami, dysponującymi najnowszą technologią" – dodał Tanguay.

Toyota zapłaci Tesli ok. 100 milionów dolarów w zamian za opracowanie i dostarczenie na potrzeby projektu RAV4 EV kompletnego układu napędowego, obejmującego silnik elektryczny, akumulatory, skrzynię biegów, oraz zespół sterujący elementami układu. Całość będzie powstawać w zakładach Tesli w Palo Alto w Kalifornii, a końcowy montaż wszystkich elementów będzie odbywać się w zakładach Toyoty TMMC.

RAV4 EV będzie sprzedawana na terenie Stanów Zjednoczonych od 2012 roku. Ceny i wyposażenie modelu zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Toyota od lat intensywnie pracuje nad samochodami napędzanymi alternatywnymi źródłami energii. RAV4 EV jest jednym z wielu projektów o najnowocześniejszej technologii, które już wkrótce zadebiutują na rynku. W Europie, w tym w Polsce, już w 2012 roku oferowany będzie nowy Prius+ oraz Prius Plug In, a na rynku amerykańskim iQ w wersji z napędem elektrycznym (w USA sprzedawane pod marką Scion).

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież