• rss
  • Twitter
  • youtube
  • Facebook:
  • Google Plus:

Obserwuj nas:

Laserem w mieszankę

r.

Już niedługo tradycyjna świeca zapłonowa odejdzie do lamusa. Zastąpi ją ceramiczne działko laserowe.

auris_silnik

 

Do świata motoryzacji przenikają coraz to nowe technologie. A to aktywne tempomaty, systemy ABS, ASR czy też zmniejszające masę włókna węglowe. Z każdej strony otacza nas coraz to nowocześniejsza technologia.

Jednak zasada działania benzynowego silnika spalinowego nie ulega zmianie. Nadal mamy tłoki, zawory, świece i wał korbowy. Okazuje się, że w niedalekiej przyszłości z naszych samochodów najprawdopodobniej znikną świece zapłonowe.
Należąca do Toyoty firma Denso pracuje nad laserowym zapłonem. Zasada działania zapłonu iskrowego jest taka, że przez elektrody w świecy przepływa prąd generując iskrę a iskra zapala mieszankę zgromadzoną w cylindrze.

Niestety, system ten był efektem pewnych technologicznych kompromisów. Aby iskra była silniejsza i tym samym skuteczniej zapalała mieszankę potrzebne było większe napięcie prądu. Jednak większe napięcie szybciej niszczyło szybciej elektrody. Stosowano więc mniejsze napięcia, które powodowały że zapłon nie był tak skuteczny jak mógłby być.

Nowa technika z wykorzystaniem lasera ma umożliwić znacznie silniejsze impuls zapalający mieszankę. Dodatkowo, w odróżnieniu od tradycyjnej świecy która zapalała przy górnym brzegu tłoka, laser może zapalić sprężoną mieszankę w dowolnym miejscu – także w samym środku cylindra. Umożliwia to lepszą dystrybucję energii i dokładniejsze spalanie – co przekłada się na mniejszą emisję zanieczyszczeń oraz większą moc.

Laser dodatkowo ma zapalać mieszankę jednocześnie w dwóch a w przyszłości trzech miejscach, dzięki czemu spalanie będzie jeszcze efektywniejsze.
Pojawiają się jednak proste pytania o koszty tej technologii – tradycyjne świece nie są zbyt drogie, ciekawe ile będą kosztowały te laserowe działa. I jak z ich wytrzymałością – pracować będą w skrajnie niekorzystnych warunkach.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież