• rss
  • Twitter
  • youtube
  • Facebook:
  • Google Plus:

Obserwuj nas:

Sportowo w Genewie - FT 86

r.

Kolejną premierą w Genewie będzie niemal finalna wersja pierwszego od lat samochodu sportowego Toyoty – FT 86.


ft-86

Doświadczenia Toyoty w konstruowaniu samochodów sportowych sięgają lat 60. Wtedy to zaprezentowano super-samochód Toyota 2000 GT. Wraz z premierą tego modelu Toyota zaczęła kojarzyć się także jako producent samochodów sportowych.

Toyota 2000 GT pojawiła się między innymi w filmie o Jamesie Bondzie „Żyje się tylko dwa razy” (You Only live twice) z 1967 roku, gdzie w rolę agenta 007 wcielił się Sean Connery
W późniejszych latach pojawiały się kolejne sportowe projekty – MR2, Celica, Supra, czy Corolla Levin AE86. Te legendarne modele na stałe zapisały się w historii motoryzacji, czego przykładem mogą być trzy zwycięstwa z rzędu Toyoty Celica w Rajdzie Safari czy liczne zwycięstwa w pojedynczych rajdach i mistrzostwach świata WRC, w tym pierwszy w historii tytuł dla samochodu japońskiego.
Każdy dotychczasowy projekt sportowy Toyoty zyskiwał sobie entuzjastyczne przyjęcie wśród fanów motoryzacji. Od 1970 roku Celica doczekała się aż siedmiu generacji i przez 36 lat była nieprzerwanie jednym z najbardziej popularnych aut sportowych na wielu rynkach. MR2 zyskała sobie miano jednego z najlepiej prowadzących się samochodów dwuosobowych, a Supra już we wczesnych latach 90. imponowała mocą i wyjątkowymi osiągami.
Inspiracją do budowy nowego samochodu sportowego Toyoty był jednak model Corolla Levin AE86 – kompaktowa konstrukcja z lat 80., z silnikiem umieszczonym z przodu, napędem na tylne koła, niską masą i świetnym wyważeniem.

Właśnie taki ma być pierwszy po latach samochód sportowy Toyoty – FT 86, który swoją nazwę wziął od angielskiego Future Toyota-86, czyli Przyszła Toyoty-86. Wersja, która będzie prezentowana na Salonie w Genewie niemal dokładnie oddaje finalny design modelu, który trafi do seryjnej produkcji.

Podobnie jak oryginał, Toyota FT-86 ma przede wszystkim dostarczać radości z prowadzenia. Dlatego też pod maską znajdzie się mocny, dwulitrowy silnik w układzie bokser. Całe nadwozie wykonane będzie z ultralekkich materiałów, a środek ciężkości pojazdu położony najniżej jak to możliwe. Wszystko razem, w połączeniu z napędem tylko na tylne koła, ma za zadanie zapewnić wyjątkowe prowadzenie i poczucie pełnej kontroli nad samochodem nawet podczas jazdy w poślizgu.

FT 86 jest rezultatem umowy Toyoty z Fuji Heavy Industries (Subaru) z sierpnia 2009 roku o wprowadzeniu do produkcji wspólnie opracowanego projektu sportowego z napędem na tylne koła. Toyota rozpocznie sprzedaż modelu w Europie w 2012 roku.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież